top of page

Walter Willanger (16.06.1935 - 17.09.2017)

Oppdatert: 7. mai 2024

Tekst: Jarl Frode Bech


Kampegutten Walter gikk bort 17.09.2017. Barneårene tilbrakte han på Kampen, ved gamleparken, men et par år etter krigen flyttet han ned til Nannestadgata 2 – ”2-er’n”. Han ble straks med i kameratgjengen rundt Kjølberggaten, selv om hans beste venner fremdeles bodde oppe ved parken.


Walter og søsteren Laila utenfor Norderhovgata 32 (1944)
Walter og søsteren Laila utenfor Norderhovgata 32 (1944) | Foto: Walter Willanger

Vi hadde mange morsomme opplevelser sammen, spesielt fordi han vakte beundring for sin tegneferdighet og sin netthendthet med båt- og flymodeller. Han var også fenomenal til å tegne Disney-modeller og figurer fra avisenes tegneserier. Walter var også fotointeressert, og var ofte oppom meg, siden min bror var fotograf allerede den gang.


Seks gutter i frakk
Kampegutter (1953) | Foto: Walter Willanger

Etter å ha vært førstereisgutt en tid, kom han tilbake, bare for å fortelle at han skulle emigrere til USA. Han hadde slektninger derover, så han tok Amerikabåten til New York og reiste videre med buss. Det eneste engelske orde han kunne, var ”apple”, så han livnærte seg ved å kjøpe ”apple” ved hver busstopp!


Walter Willanger til sjøs | Foto: Walter Willanger

Da han kom i vernepliktig alder, vervet han seg noen år, der han etter hvert ble stasjonert i England. Da var veien hjem til kameratene på Kampen kort. Han glemte aldri at han bodde hos meg da han kom på permisjon, og vi benyttet også sjansen til vekke beundring ved å ha med en ”ornt’li!” amerikaner på byen.


Walter som filmarbeider
Walter som filmarbeider

Da militærtjenesten var unnagjort, tok han ingeniørutdannelse innen moderne elektronikk. Han fortalte at han som nyutdannet elektroingeniør var på sightseeing i flyfabrikken Boeing i Seattle(?). Da han ble spurt om hvilken utdannelse han hadde, fikk han tilbud om lederjobb på stående fot. ”Jeg kan jo ikke så mye om flyelektronikk”, svarte Walter. ”Spiller ingen rolle, det er det heller ingen her som kan, så du får ta ledelsen” var svart. Og dermed ble Boeing Walters arbeidsplass i mer enn 40 år! Vi gikk glipp av mange års kontakt, siden Walter til å begynne med hadde flyttet en del. Ved en tilfeldighet fant han en adressekatalog fra Norge, der også vårt telefonnr. sto. Plutselig fikk jeg en telefon, da det tok en stund før jeg skjønte hvem som ringte. Da satt jeg med et brev jeg hadde sendt, men som kom i retur, med ”address unknown”. Vi fikk en lang prat i telefonen, og så begynte korrespondansen.


Dolores og Walter (2008)
Dolores og Walter (2008)

Walter giftet seg for 2. gang med sin Dolores Han fortalte at han også hadde kontakt med kampegutten Arne Larsen, som bor i Vancouver, Canada, ikke så langt fra Seattle.


Walter og Dolores på Kampen Bistro (2009)
Walter og Dolores på Kampen Bistro (2009) | Foto: Lasse Solberg

bottom of page